تازه ترين عناوين

وزارت بهداشت ریالی از بودجه جوانی جمعیت دریافت نکرده استسالم خبر: معاونان بهداشت و درمان وزارت بهداشت، با اشاره به آغاز هفته ملی جمعیت، توضیحاتی در خصوص برنامه های وزارت بهداشت در حوزه افزایش جمعیت ارائه دادند.

به گزارش سالم خبر، حسین فرشیدی، در نشست خبری گفت: موضوع جمعیت، یک مسئله جهانی است که همه کشورهای دنیا درگیر آن هستند.

وی با اشاره به افزایش جمعیت سالمند در کشور، افزود: نیاز خودمان را بر اساس قانون جوانی جمعیت باید اعلام شود که ۶۰ درصد موارد این قانون به حوزه وزارت بهداشت بر می‌گردد.

فرشیدی ادامه داد: ما از اجرای برنامه‌های جوانی جمعیت راضی نیستیم و خیلی کارها باید انجام شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در بحث فرهنگسازی باید خیلی کار شود و ما از روند اجرای قانون جوانی جمعیت رضایت نداریم.

وی با اشاره به کنترل جمعیت کشور در دهه‌های گذشته، افزود: آن زمان از اجرای قانون خوب حمایت شد، اما امروز برای اجرای قانون جوانی جمعیت با مشکلات زیادی مواجه هستیم‌.

فرشیدی گفت: بخشی از اجرای قانون جوانی جمعیت مربوط به وزارت بهداشت است و سایر دستگاه‌ها باید پای کار بیایند.

وی افزود: امیدواریم در هفته ملی جمعیت، بتوانیم در اجرای برنامه‌های قانون جوانی جمعیت؛ بیش از پیش قدم برداریم. اگر مدیری که به افزایش جمعیت اعتقادی ندارد، نباید سر کار باشد.

فرشیدی ادامه داد: برای جوانی جمعیت، بخش خصوصی و دولتی نداریم و همه باید پای کار باشند.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: تقویت هویت مادری، یکی از مقوله‌های مهم در افزایش جمعیت است که باید به آن توجه شود.

وی به آسیب‌های تک فرزندی در خانواده‌ها اشاره کرد و گفت: مقابله با سقط عمدی جنین، یکی دیگر از برنامه‌های جوانی جمعیت است.

در ادامه سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: بعد از ابلاغ ققانون جوانی جمعیت، وظایف زیادی بر دوش وزارت بهداشت گذاشته شد و درمان ناباروری، یکی از همین موضوعات است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۰۳ مرکز درمان ناباروری سطح ۳ داریم که خدمات پیشرفته ارائه می‌شود.

کریمی با اعلام اینکه ۸۵ درصد ناباروری در سطح ۲ مراکز درمان می‌شود، گفت: در حال حاضر ۴۰ مرکز سطح ۲ احداث شده است.

وی افزود: بیمه خدمات درمان ناباروری، یکی دیگر از اقداماتی بوده که انجام شده است، به طوری که تا ۹۰ درصد در بستری و ۷۰ درصد در بخش سرپایی، هزینه‌ها پوشش داده می‌شود.

کریمی گفت: کارهایی که بر عهده معاونت درمان بوده، به خوبی پیش می‌رود.

وی در عین حال به موضوع تصادفات اشاره کرد و افزود: کسانی که در این تصادفات فوت می‌شوند، عمدتاً افراد جوان هستند که باید برای کاهش فوتی‌ها، تدبیری اندیشید.

کریمی با عنوان این مطلب که ۶۰ درصد فوتی‌های تصادفات سر صحنه حادثه رخ می‌دهد، گفت: از ۱۶ تا ۱۸ هزار فوتی تصادفات، ۴۰ درصد به بیمارستان می رسند که یک سوم آنها نیز علائم حیاتی ندارند.

وی با تکذیب ادعای ۴۳ درصد فوتی‌های تصادفات در بیمارستان‌ها، افزود: این ادعا درست نیست و فقط یک درصد از کل مصدومان حوادث رانندگی در بیمارستان‌ها فوت می‌کنند.

در ادامه، صابر جباری مدیر اداره جوانی جمعیت و سلامت خانواده وزارت بهداشت گفت: بر اساس ارزیابی ستاد ملی جمعیت، وزارت بهداشت در اجرای قانون جوانی جمعیت پیشرو بوده است.

وی افزود: وزارت بهداشت ۹۵ درصد تکالیف قانون جوانی جمعیت را انجام داده است.

جباری گفت: میزان موالید در کشور ۳.۷ درصد کاهش یافته اما شیب کاهشی کمتر شده است.

وی افزود: البته الگوی فرزندآوری در کشور تغییر کرده و تولد فرزند سوم، افزایش یافته است.

در ادامه معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه چرا از روند اجرای قانون جوانی جمعیت راضی نیستید، گفت: برای اینکه سطح توقعات ما بالا است و اصلاً از وضع موجود رضایت نداریم.

وی افزود: هر آنچه را وزارت بهداشت در راستای قانون جوانی جمعیت اجرا کرده، با بودجه وزارتخانه بوده و ریالی اعتبار از محل اعتبارات ستاد ملی جمعیت به ما نداده اند.

جباری مدیر اداره جوانی جمعیت و سلامت خانواده وزارت بهداشت گفت: اعتبار مصوب از محل ستاد ملی جمعیت برای وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۱، ۲.۳ همت بوده که ریالی پرداخت نشده است.

همچنین، معاون درمان وزارت بهداشت، با اشاره به بالا بودن آمار سزارین در کشور، گفت: ۵۶ درصد زایمان‌ها در ایران به روش سزارین است که میانگین جهانی این عدد زیر ۲۵ درصد است. 


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا