تازه ترين عناوين

هزینه‌ی تولید داروی ارزان‌قیمت را نباید بر دوش صنعت داروسازی گذاشتسالم‌خبر: نایب‌ رئیس دوم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، گفت: قیمت‌گذاری دستوری برای صنعت دارو آسیب‌زاست.

هاله حامدی‌فر در یک نشست خبری همچنین افزود: باید موضوع هزینه دارو برای مردم و قیمت دارو برای تولیدکننده را از یکدیگر تفکیک کنیم؛ هر دولتی با منابعی که در اختیار دارد می‌تواند براساس سیاست‌های خود، هزینه تأمین دارو را برای مردم خودش کاهش دهد؛ برای مثال هزینه دارو در آمریکا سرسام‌آور است اما در کشور کانادا هزینه داروها پوشش بیمه‌ای خوبی دارد و در کشوری مانند ترکیه مردم تقریباً از جیب خود پولی بابت دارو پرداخت نمی‌کنند. باید توجه داشت که کاهش قیمت دارو برای مردم ارتباطی به تولیدکنندگان دارو ندارد و دولت باید با استفاده از سازوکارهای بیمه‌ای قیمت را برای مردم کاهش دهد نه اینکه با قیمت‌گذاری دستوری، کاهش قیمت دارو برای مردم را بر دوش صنعت قرار دهد.

حامدی‌فر درباره صادرات دارو تصریح کرد: صادرات دارو یک فرآیند بسیار هزینه‌بر است. مهمترین عامل ایجاد هزینه در این زمینه، زمان‌بر بودن این فرآیند است و ممکن است دو تا 6 سال طول بکشد تا دارو در یک کشور دیگر ثبت شود؛ از سوی دیگر برای شناخته شدن دارو و اثبات باکیفیت بودن دارو در یک کشور جدید، باید هزینه کرد و در نمایشگاه‌های دارویی آن کشور شرکت کرد. از سوی دیگر صنعت داروی کشور درگیر مشکلات تولید داروست و نه‌تنها توان توسعه خطوط جدید و بازار خود را ندارد بلکه در حال تحلیل رفتن نیز هست.

وی تأکید کرد: کشور ما در صنایع دارویی فرصت بسیار بزرگی برای صادرات دارد اما در حوزه صادرات با مشکلاتی مواجه هستیم؛ برای مثال در حال حاضر در زمینه داروهای خاص و صعب‌العلاج کشورهای همسایه درخواست صادرات رسمی داروی خاص را از کشور ما ندارند زیرا به‌صورت غیررسمی قاچاق معکوس دارو به کشورهای همسایه رخ می‌دهد که این امر ناشی از دونرخی بودن ارز بوده است.


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا