تازه ترين عناوين

معاینات دندانپزشکی یکی از راههای تشخیص دیابت استسالم خبر: عضو هیات علمی دانشکده دندان پزشکی مشهد گفت: تشخیص به موقع بسیاری از بیماریها نظیر دیابت با انجام غربالگری و معاینات دندانپزشکی امکان پذیر است.

به گزارش سالم خبر و به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر جواد سرآبادانی افزود: دیابت را می توان با معاینات دندانپزشکی در افرادی که از بیماری خود مطلع نیستند، تشخیص داد تا از مشکلات بعدی این افراد جلوگیری شود.

وی ادامه داد: دیابت یک بیماری اثرگذار بر سلامت عمومی بدن از جمله دندان و لثه است و افراد مبتلا به قندخون نسبت به دیگران بیشتر در معرض مشکلات دهان، بیماری دندان و لثه قرار دارند.

عضو هیات علمی دانشکده دندان پزشکی مشهد در ادامه گفت: دهان پزشکی یکی از رشته‌های تخصصی دندان پزشکی است و از قدیم دهان آیینه سلامت بدن محسوب می‌شود، بنابراین بسیاری از تظاهرات بالینی بیماری‌های دیگر، در داخل دهان نمایان می‌شود که با شناسایی به موقع آن می‌توان این بیماریها را درمان کرد.

سرآبادانی افزود: از این رو انجام معاینات و غربالگری‌های بیماریهای دهان و دندان به صورت منظم و دوره‌ای بین سه تا ۶ ماه می‌تواند ضمن حفظ سلامت دهان و دندان و جلوگیری از پیشروی پوسیدگی دندان، با تشخیص به موقع برخی از بیماری‌ها سبب پیشگیری از ابتلا به بیماری و شدت گرفتن آن شود.

این استاد دانشگاه بیان کرد: سیگار و قلیان جزو عوامل ابتلا به سرطان دهان و دندان است، این در حالی است که مصرف کنندگان مواد دخانی و مخدر از دهان و دندان سالمی برخوردار نیستند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیش از ۹ هزار دانشجو و حدود ۲۵ هزار کارمند بهداشتی و درمانی، هم اکنون به عنوان قطب پزشکی شمال شرق کشور مطرح است و دانشکده دندانپزشکی یکی از هفت دانشکده این دانشگاه است.


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا