تازه ترين عناوين

سرطان پستان؛ شایع‌ترین سرطان در میان زنان و مردان ایرانی‌ستسالم‌خبر: رئیس مرکز تحقیقات سرطان خبر داد: ابتلا به سرطان پستان در بین مردان و زنان ایرانی در جایگاه نخست قرار دارد. این در حالیست که در کشورهای غربی این جایگاه متعلق به سرطان ریه است.

محمد اسماعیل اکبری همچنین افزود: میانگین سن ابتلا به سرطان پستان در ایران بین ۴۵ تا ۵۵ سال است که در کشورهای دیگر شیوع آن از ۵۰ تا ۶۰ سالگی است. 

رئیس مرکز تحقیقات سرطان و سخنران بیستمین کنگره کشوری و چهاردهمین کنگره بین المللی ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران که در روزهای ۲۶ تا ۲۹ اردیبهشت ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود، با اشاره به تفاوت های ابتلا به سرطان در ایران و سایر کشورهای جهان، اظهار داشت: میانگین سن ابتلا به سرطان پستان در ایران بین ۴۵ تا ۵۵ سال است که در کشورهای دیگر شیوع آن از ۵۰ تا ۶۰ سالگی است و علت اصلی آن جوانی جامعه ایران است و این در حالیست که سرعت رشد سرطان پستان در غرب تقریبا ثابت مانده ولی در کشور ما به دلیل سالمند شدن و همچنین افزایش ریسک فاکتورها در حال افزایش است.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان پستان با بیان این مهم که در ۱۰ سال گذشته امید به زندگی در مبتلایان به سرطان پستان افزایش داشته است، گفت: روند رو به رشد و افزایشی امید به زندگی در همه بیماران سرطانی به خصوص مبتلایان به سرطان پستان در کشور قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته بوده و حتی با در نظر گرفتن مرحله بالینی بیماری بهتر از بسیاری از کشورهای دیگر است.

اکبری با اشاره به اهمیت و نقش آزمایشگاه در تشخیص و مانیتورینگ سرطان پستان، اظهار کرد: آزمایشگاه در صورت صحت عملکرد، راهنمای مناسبی برای درمان است، امروز بدون آگاهی از ساختارهای پاتولوژیک و بیولوژیک قادر به مرحله بندی و درمان بیماران نیستیم، بعضی از تومور مارکرها در جایگاه اصلی خود نمایانگر وضعیت بیماری در طول مراقبت و پیش آگهی برای کشف موارد عود و شناخت درمان زودرس آن ها می باشند.

وی ادامه داد: تا امروز غربالگری های ملکول بیولوژی مثل ژنومیکس ترانس کریپتو میکس، بروتئومیکس و غیره تنها در قالب تحقیقات صورت می گیرد و نتوانسته است به عنوان یک روش غربالگری معرفی شود ، اما می توانند در مواردی در قالب تبین «پیش آگهی» و کمک به درمان موثر باشند. امروزه موضوع بیوپسی مایع (Liquid Biopsy) به سرعت در حال پیشرفت و جایگزینی با سایر روش ها است و انتظار می رود به زودی آزمایشگاه با گرفتن مقداری خون و یا سایر مایعات و بررسی های ژنومیکس امکان تشخیص زودرس سرطان را فراهم آورد.


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا