تازه ترين عناوين

دولت ارز نیمایی بیش از ۱۰۰ قلم مواد اولیه دارویی را حذف کرد!سالم‌خبر: رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد موثره دارویی، خبر داد: دولت ارز نیمایی بیش از ۱۰۰ قلم مواد اولیه دارویی را حذف کرد.

فرامرز اختراعی همچنین افزود: به هر حال نمی‌توان کتمان کرد که مشکلات و چالش‌های در حوزه دارو وجود دارد. یکی از این چالش‌ها بحث اولویت‌بندی مواد اولیه دارویی است. در اولویت‌بندی جدید، برخی از مواد اولیه از اولویت ۲۱ به اولویت ۲۲ منتقل شدند. مواد اولیه‌ای دارویی که شامل کد ۲۱ هستند، ارز نیمایی با نرخ قریب ۲۸۰۰۰ تومان دریافت می‌کنند، اما اقلام شامل کد ۲۲ شامل ارز با نرخ بیش از ۴۰ هزار تومان می‌شوند. یعنی تولیدکننده باید ارز شامل کد ۲۲ را از صرافی تهیه کند، صرافی نیز معمولاً حاضر به تامین چنین ارزی نیست و شرایط و مقدمات سختی را مطالبه می‌کند. در نتیجه عملاً برای تولیدکننده مشکلات متعددی پیش می‌آید.

وی تصریح کرد: در این بین تولیدکنندگان بعضاً به سمت وزارت صمت پاس داده می‌شوند و این مسئله به سرگردانی آن‌ها و عمق چالش افزوده است.

اختراعی ادامه داد: رویه ارزی جدید برخلاف شیوه ۴۰ سال کذشته است و بدیهی است تولیدکننده نمی‌تواند مانند گذشته ارز مورد نظر را تامین کند، از سویی ناچار است که داروی مورد نظر را با قیمت مصوب عرضه کند.

وی پیشنهاد کرد: تا زمانی که نظام قیمت‌گذاری عادلانه نشود، لااقل واردات را آزاد کنند که مکانیزم عرضه و توزیع با مشکلی مواجه نشود. در حال حاضر طبق قانون باید به همه دارو‌ها ارز نیمایی تخصیص یابد، البته سازمان غذاودارو در تلاش است تا اقلامی را که وارد کد ۲۲ شده‌اند به کد ۲۱ بازگرداند. می‌توان گفت قریب ۱۰۰ قلم شامل این جابه‌جایی کد شده‌اند. وقتی یک ماده موثره از میان مواد مورد نیاز تولید یک قلم دارو با چنین معضلی مواجه شود، طبیعی است که کل فرایند، تولید و عرضه آن دارو با مسئله مواجه می‌شود.


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا