تازه ترين عناوين

با این میزان از بودجه دارو؛ تنها به تامین 4 تا 5 ماه دارو می‌توان دل خوش کردسالم‌خبر: رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، گفت: منابع پیش بینی شده برای دارو تنها برای ۴ تا ۵ ماه جوابگو خواهد بود.

حسینعلی شهریاری با انتقاد از کمبود منابع مالی در حوزه سلامت و بی توجهی سازمان برنامه و بودجه نسبت به این مهم، گفت: اختصاص 69 هزار میلیارد تومان به یارانه دارو با توجه به طرح دارویار و افزایش هزینه های دارو و قیمت آن و مسائل ارزی به طور قطع جوابگو نخواهد بود و شاید بتوان با این منابع برخی نیازها را در چهار یا 5 ماهه نخست سال پوشش داد اما برای 12 ماه به هیچ وجه جوابگو نیست ضمن اینکه هنوز مشخص نیست که بسیاری از تجهیزات پزشکی با چه ارزی قرار است وارد و منابع آن از چه مسیری تامین شود.

وی با بیان اینکه سقف بودجه لحاظ شده برای اجرای طرح دارویار با نیازها همخوانی ندارد، افزود: اگر به همین شکل پیش برویم با مشکلاتی در مسیر اجرای طرح دارویار مواجه خواهیم شد و شکست می خورد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس یازدهم با بیان اینکه وضعیت دارو یکی از دغدغه‌های اصلی مردم است، ادامه داد: اگر تدابیر لازم اتخاذ نشود به دلیل نبود ارز ترجیحی و افزایش قیمت ارز با بحران جدی در حوزه کمبود یا نبود دارو و تجهیزات پزشکی مواجه خواهیم بود.

شهریاری یادآور شد: به دفعات و بارها این مساله را گوشزد کردیم اما به نظر می رسد که مسئولان سازمان برنامه و بودجه نسبت به این هشدارها بی توجه است و هر چقدر که تاکید کردیم که 69 هزار میلیارد تومان جوابگو نیست اما متاسفانه قانع نشده اند و این بی توجهی ها خلاف سیاست های نظام و اظهارات رئیس جمهور مبنی بر کاهش هزینه ها و مشکلات مردم در سال 1402 است؛ متاسفانه در عمل نه تنها کاهش هزینه ای نخواهیم داشت بلکه پرداختی از جیب مردم در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش بیشتری خواهد یافت.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تمام مشکلات امروز صنعت دارویی کشور از سال‌های گذشته در حال مطرح شدن است و امیدواریم مسئولان مربوطه این مشکلات را جدی بگیرند تا با مشکلات و بحران های جدی تر در آینده نزدیک مواجه نشویم./ خانه ملت


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا